Czym jest Slow Food? Slow Food to filozofia w przygotowywaniu jedzenia i styl życia. Slow Food to przygotowywanie posiłków z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków, w oparciu o regionalną tradycję kulinarną. Slow Food to ochrona lokalnych upraw, hodowli zwierząt oraz promowanie zakupu produktów spożywczych u lokalnych producentów korzystających z tradycyjnych metod produkcji. Slow Food zachęca do próby samodzielnej uprawy owoców, warzyw i ziół. Slow Food to filozofia, która zachęca do zwolnienia tempa życia, odejścia od wszechobecnego pędu – zachęta do odpoczynku i relaksu – w szczególności relaksu na łonie natury.
Slow Food – jedz dla przyjemności
Slow Food zakłada brak pośpiechu zarówno na etapie przygotowywania, jak i spożywania posiłków – istotne jest celebrowanie posiłków – jedzenie ma być przyjemnością, a nie tylko sposobem na zapełnienie żołądka. Posiłki powinny być spożywane w wolnym tempie, byśmy mogli docenić kompozycje smaków i zapachów. Istotne jest korzystanie z świeżych produktów – mrożonki powinny w jadłospisie gościć jak najrzadziej.
SLOW FOOD – ochrona tradycyjnych smaków
Jednym z celów Slow Food Polska jest ochrona tradycyjnych polskich smaków – w tym tradycyjnych polskich produktów spożywczych, jak oscypek. Do znaczących akcji organizacji należy „Gęsina na św. Marcina” – coroczna akcja promująca spożywanie mięsa gęsiego ze względu na jego walory zdrowotne oraz fakt, że Polska przoduje w produkcji gęsiny.
Żywność wyprodukowana w oparciu o filozofię Slow Food to nie tylko wyjątkowy smak, ale również bogactwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Połączenie filozofii Slow Food w nawykach żywieniowych i sposobie funkcjonowania to doskonały zastrzyk zdrowotny dla organizmu.